Technika basenowa na statkach pasażerskich

Zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak wygląda technika basenowa na statku pasażerskim? Mamy dla Ciebie nie lada gratkę – opis zastosowań basenowych na statkach niemieckiej firmy cruisingowej – Aida.

Aidę tworzy 10 nowoczesnych statków wycieczkowych, które oferują rejsy w rejonie Morza Śródziemnego, Wysp Kanaryjskich, Europy Północnej, Zatoki Perskiej, Karaibów, obu Ameryk oraz Azji.   Jest to potężna firma zatrudniająca ponad 6000 ludzi z 25 krajów.

Atrakcje na statkach

Linia Aida, jak wiele tym podobnych, oferuje swoim pasażerom liczne atrakcje, do których należą przede wszystkim atrakcje wodne.

Niezależnie od tego jakim statkiem z rodziny Aida przyszłoby nam podróżować, możemy być pewni, że każdy zaopatrzony jest tak samo i posiada: 3 baseny dla gości- w tym dwa z woda morską , jeden basen dla załogi, jeden basen dla dzieci oraz pięć wanien spa.

Wybór technologii

Onno Jannsen z przedsiębiorstwa E & S aqua GmbH (specjalizującego się w technice basenowej na wszelkiego rodzaju statkach – od prywatnych jachtów po wycieczkowce) zajmuje się zaopatrzeniem i techniką basenową na pokładach statków Aida. Nie jest tajemnicą, że spośród rzeszy producentów E&S aqua wybrało dla statków Aida pompy firmy Speck.

Wszystkie baseny na statkach Aidy są zaopatrzone w pompy tejże właśnie firmy, oczywiście są odpowiednio dopasowane do rozmiaru i rodzaju basenu.

Onno Jansen podkreśla, ze najbardziej ceni w pompach firmy Speck ich niezawodność. Ponadto, ceni błyskawiczną obsługę klienta  i możliwość  natychmiastowego otrzymania części zastępczych w razie awarii – przed każdym rejsem albo gdy statek dobija do portu, załoga ma określony czas na to, by usunąć wszelakie usterki.

Co spowodowało, ze wybrano właśnie pompy firmy Speck? Miejsce na statku pasażerskim jest ograniczone, pompy jak i pozostałe urządzenia musza zajmować możliwie najmniej miejsca. Firma Speck skonstruowała swoje pompy w taki sposób właśnie, by można było ustawić je w pozycji pionowej, tak by zajmowały jak najmniejszą powierzchnię.

Pompy te są zbudowane bardzo solidnie i działają przy zmniejszonej ilości obrotów, dlatego są niezwykle ciche – jest to oczywiście wymóg konieczny na statkach pasażerskich, gdzie nic nie może zakłócać spokoju odpoczywających gości.

Firma Speck szczyci się również tym, że jej pompy (zgodnie z norma DIN dla publicznych kąpielisk) są w stanie wyłapać nawet włosy i włókna.

Pasażerowie oczywiście nie widzą pomieszczeń technicznych, które znajdują się pod pokładem w specjalnych konstrukcjach stalowych firmy E & S aqua przypominających kontener.

Baseny na statkach wycieczkowych musza spełniać najwyższe standardy, dlatego firmy których produkty wybierane są jako ich wyposażenie, są precyzyjnie wyselekcjonowane.

Firma Speck jest świetnym tego przykładem. Oprócz statków Firmy AIDA firma ta zaopatruje w pompy m. in. Baseny publiczne we Wiedniu (Theresienbad), Luxemburgu (CNI Les Thermes) i Izraelu (Aqua Park in Kfar).