Jak przygotować basen do sezonu kąpielowego?

Wraz z pierwszymi cieplejszymi promieniami słońca zaczynamy marzyć o powrocie do ogrodowych kąpieli. Niektórzy z Was zapewnie już takowe mają za sobą (w przypadku basenów wyposażonych w pompy ciepła i zadaszenie), inni jeszcze przed. To dla Was powstał ten krótki poradnik.

 

Nim zaczniemy pierwszy raz korzystać z basenu w sezonie, warto zadbać o jego konserwację, która pozwoli cieszyć się bezpiecznym relaksem w wodzie.

 

  1. Opróżnienie basenu z wody

Przygotowania zaczynamy od całkowitego opróżnienia basenu z wody. Można to zrobić za pomocą odpływu dennego lub zwyczajnej pompy zanurzeniowej. Uwaga: nie zalecamy, aby po opróżnieniu niecki czekać zbyt długo z czyszczeniem, ponieważ można w ten sposób doprowadzić do zaschnięcia osadów z chemii basenowej na ściankach niecki, co w rezultacie przysporzy nam jeszcze więcej pracy.

 

  1. Czyszczenie basenu

Po opróżnieniu basenu, przechodzimy do oczyszczenia. Kupując basen od Pools Factory otrzymujecie pełny pakiet tzw. chemii basenowej w pakiecie razem z przewodnikiem dotyczącym montażu, czyszczenia i konserwacji. Niezwykle istotne jest przestrzeganie zasad zawartych w instrukcji, aczkolwiek są pewne ogólne zasady, które tu przytoczymy. Przede wszystkim, przy czyszczeniu powinniśmy uważać, aby nie używać detergentów z alkoholem . Należy także zwrócić uwagę na to, aby nie zadrapać ścian niecki.

 

  1. Ponowne napełnienie wodą.

Po gruntownym wyczyszczeniu niecki nie należy zbyt długo zwlekać z ponownym wypełnieniem ją wodą, ponieważ silne naciski wód gruntowych mogą uszkodzić basen. Przy napełnianiu wodą lepszym rozwiązaniem jest użycie wody wodociągowej, ponieważ woda ze studni jest bogata w żelazo, które może odbarwić ściany niecki.

 

  1. Podłączenie instalacji basenowej

Kiedy mamy już w basenie wodę, powinniśmy bezzwłocznie podłączyć całą instalację basenową, aby rozpocząć filtrację świeżej wody. Ostatnim krokiem jest dodanie do wody chemii basenowej – chloru lub bromu, regulatora pH, środka na glony. Po tym basen jest już gotowy do użycia.

 

Udanej zabawy!