Zawsze ciepła woda w basenie. Jak wybrać pompę ciepła?

Sezon kąpielowy w naszym klimacie nie rozpieszcza nas wyjątkową długością, dlatego musimy się postarać, aby choć trochę go wydłużyć. Dzięki pompie ciepła nie musimy czekać na pierwsze promienie słoneczne, ani martwić się pochmurnym niebem w wakacyjne dni. Pompa ciepła pozwoli nam na wydłużenie sezonu kąpielowego nawet o kilka miesięcy i oczywiście podgrzeje odpowiednio wodę, gdy nie chcemy czekać na jej ogrzanie przez słońce. Na rynku znajduje się wiele różnych modeli, o różnych mocach. O czym warto pamiętać przy zakupie?

 Oszczędność zużycia energii

Aby wybrać odpowiedni mode pompy ciepła, a następnie umiejętnie się z nim obchodzić, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jeśli martwisz się o zużycie energii, zdementujmy ten mit – pompa ciepła sama z siebie nie zużywa dodatkowej energii. Ponadto, jeżeli posiadamy zadaszenie, bądź w czasie niekorzystania z basenu zakrywamy go folią solarna, straty dostarczonego przez pompę ciepła są na minimalnym poziomie. W rezultacie, nie będziemy musieli nadpłacać za prąd, ponieważ pompa włącza się tylko wtedy, gdy temperatura wody spada poniżej ustalonego poziomu. Dlatego też tak ważne jest jakiekolwiek przykrycie basenu oraz izolacja niecki od spodu (styrodur) i boków (np. specjalną izolacyjną pianą poliuretanową, którą zawsze izolujemy nasze baseny).

 Jaką moc pompy ciepła wybrać?

Zazwyczaj dla basenów nie dłuższych niż 7m wystarczy pompa o mocy 5 albo 7 kW, do basenów do 10m polecamy 7 albo 10 kW. Naturalnie, jest to kwestia indywidualna, ponieważ pompa o mocy 10 kW może być równie dobrze zainstalowana przy małym basenie aby w dużo krótszym czasie nagrzać wodę do ustalonej temperatury.

O czym warto jeszcze pamiętać?

 Pompa ciepła musi mieć stały dostęp do powietrza, a kiedy temperatura powietrza spada poniżej 5°C, pompa powinna zostać odłączona, zdemontowana, osuszona i schowana na przezimowanie.
 Pompa ciepła nie jest wymagającym urządzeniem, jej używanie jest prostym zadaniem. Mimo to, przed jej użyciem, należy dokładnie zapoznać się z  instrukcją obsługi i wszelkimi wskazówkami użytkowania. W razie jakichkolwiek pytań – zapraszamy!