Basen bezobsługowy? Automatyczna kontrola pH

Marzenie o własnym basenie zostało spełnione, teraz już tylko pozostało rozkoszować się kąpielą. Kto jednak się zajmie czystością Twojej niecki? Mamy pewien pomysł!

Jak wiemy, aby mieć czystą wodę w basenie potrzebujemy:

  1. Oczyszczać wodę mechanicznie (odkurzacz, skimmer)
  2. Uzdatniać wodę w basenie

Potrzebne jest także uzdatnianie, na które składają się: dezynfekcja, koagulacja i utrzymywanie odczynu pH.. Dziś skupimy się na tym ostatnim elemencie.

 

Dlaczego dbamy o PH wody w basenie?

Odczyn wody basenowej ma istotny wpływ na jakość i komfort naszych kąpieli. Odpowiednie pH pomaga zapobiec rozwojowi glonów i bakterii oraz sprawia, że nasza skóra, oczy i włosy nie odczuwają negatywnego wpływu chloru.

Optymalna wartość pH wody w basenie powinna utrzymywać się na poziomie 7-7,4. Gdy wartość spada poniżej 7, woda ma odczyn zbyt kwasowy, powyżej 7,4 jest zasadowa. Przy wartości pH utrzymywanej na poziomie 7-7,4, stosowana chemia do dezynfekcji ma najlepszą wydajność i działanie.

Sprawdzanie poziomu pH wody i dozowanie odpowiednich środków może być jednak uciążliwe – wartość powinna być mierzona minimum 1 raz w tygodniu. Dlatego, najlepszym rozwiązaniem może być automatyczna stacja pomiarowo-regulacyjna do kontroli pH i dezynfekcji chlorem.

Jak działa automatyczna kontrola pH wody?

Specjalny regulator pH wskazuje, czy woda w basenie jest bardziej kwasowa lub zasadowa..

Na tej podstawie automat reguluje ilość środka dezynfekcyjnego w wodzie. Przykładowo, znajdujące się w ofercie Pools Factory urządzenie pomiarowo-dozujące Eurodos(dodać link do strony z produktem) wykonuje swoją pracę za pomocą mikroprocesora. W komplecie Eurodos znajdują się: skrzynka sterująca, 2 wężykowe pompyh dozujące lub pompy membranowe, elementy przyłączeniowe, elektrody, ciśnieniowa komora pomiarowa, wężyki.

System ten może być łatwo instalowany w zabudowanych już basenach.

Alternatywne rozwiązania to atuomat Autodos. Jest to system wyższej klasy, przeznaczony przede wszystkim do basenów publicznych. Jest on bowiem wyposażony w 2 niezależne kanały do monitorowania chloru i może być sterowany za pomocą komputera.

Inną propozycja, jaką dziś chcemy Wam przedstawić, to automat Minimaster czyli zaawansowany technologicznie automat dozujący. Urządzenie oferuje ciągłe monitorowanie i automatyczne dozowanie, zapewniając najwyższe bezpieczeństwo wody w Twoim basenie.

Jeśli jesteście zainteresowani pogłębieniem tematu automatycznej kontroli PH i czyszczenia basenów, dajcie znać! Chętnie podpowiemy, jak sprawić aby pielęgnacja basenu stała się niemal bezobsługowa!